Samsung Galaxy A16 LTE, Android Smartphone, Dual SIM Mobile Phone, 4GB RAM, 128GB Storage
AED404.00| Brand | Samsung |
| Operating system | Android |
| Installed RAM memory size | 4 GB |
| CPU model | 1.2GHz Cortex A9 Processor |
| CPU speed | 2 GHz |
About this item
- Crisp colors and details come alive on a 6.7″ display. Galaxy A16’s 6.7-inch screen provides you with more room for fun. Immerse yourself in your favorite content with the vibrant colors and lifelike details of the FHD+ Super AMOLED display.
- Stay fresh with a slim design. Bring a burst of energy to your look with the slim and lively design of Galaxy A16. Available in Black, Light Green and Gray.
- Bring details to life with multi-cameras.
- Smooth riding with powerful performance. Whether you’re gaming heavy or powering through work, the Octa-core processor is capable of keeping your tasks running smoothly.
- Built to last with 6x OS upgrades. Offered with up to 6 generations of OS upgrades and 6 years of security maintenance, your Galaxy A16 stays up-to-date for longer.
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Mobile Phone; Sim Free Smartphone 128GB – Cosmic Grey
AED1,839.00| Brand | Samsung |
| Operating system | Android 10.0 |
| Installed RAM memory size | 12 GB |
| CPU model | Snapdragon |
| CPU speed | 2.73E+3 MHz |
About this item
- 48 MP Telephoto Camera; 40 MP Front Camera; 108 MP Wide Camera and a
huge 100x Space Zoom to capture the world around you like never before - 120 Hz 6.9 Inch Infinity-O Display: Experience every moment in full, edge-to-edge clarity
- Galaxy S20 Ultra 5G battery packs in 5,000 mAh to help you stay in charge throughout the day
- 12 GB RAM; Exynos 990 Processor and 128 GB storage with the capability of up to 1.5 TB; truly epic power for truly epic days
- Smartphone preloaded with the Android V10.0 operating system
Samsung Galaxy S20+ 5G Android Smartphone – SIM Free Mobile Phone – Cosmic Black, 128 GB
AED885.00About this item
- 64 MP Telephoto Camera; 10 MP Front Camera; 12 MP Wide Camera and a
huge 30x Space Zoom; capture the world around you like never before - 120 Hz 6.7 Inch Infinity-O Display: Experience every moment in full, edge-to-edge clarity
- Galaxy S20+ battery packs in 4,500 mAh so you can stay in charge throughout the day
- 12 GB RAM; Exynos 990 Processor and the capability of 1.1 TB Storage; truly epic power for truly epic days
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra Tablet WiFi 12GB RAM 256GB
AED3,599.00Specifications
| Secondary Camera Resolution | 12 MP |
| RAM Size | 12 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Version | Middle East Version |
| Primary Camera Resolution | 13 MP |
| Charging Type | Type-C |
| SIM Type | No SIM Card |
| Display Resolution Type | Full HD |
| El Network New | Wi-Fi |
| Secondary Camera | 12 MP & Above |
| Network Frequency Band | WiFi |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Flash | LED |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Digital compass |
| Model Name | Tab S11 Ultra |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Battery Size | 11600 mAh |
| Screen Size | 14.6 in |
| Display Resolution | 1440×2560 |
| Colour Name | silver |
| SIM Count | Dual SIM |
| Display Type | AMOLED |
| Operating System | Android |
| Tablet Screen Size | 11 inches & above |
| Voice Calling Capability | No |
| Number of Cores | Octa Core |
| Primary Camera Feature | Single |
| Wireless | Wireless |
| Fast Charging | Yes |
| Model Number | SM-X930NZSAMEA / SM-X930 |
| Primary Camera (MP) | 8mp |
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra Graphite 12GB RAM 256GB 5G
AED3,499.00- Item Condition : New
- Network Frequency Band : LTE
- Connection Type : Wifi+Cellular
- Mobile Ram Size : 12GB & More
- Charging Type : Type-C
- SIM Type : Nano SIM
- Tablet Screen Size : 11 inches & above
- Secondary Camera : 12 MP & Above
- SIM Count : Single SIM
- Operating System : Android
- Camera Type : Primary Camera + Secondary Camera
- Primary Camera : 12 – 15.9 MP
- Wireless : 5G
- Network Type : 5G
- Mobile Battery Capacity : 5000 mAh & Above
- Mobile Internal Memory : 256 GB